SUÇ VE EZA

Son zamanlarda her sabah yenisine uyandığımız, gün geçtikçe artan acı haberler hakkında konuşmak istiyorum.  Gelişmekte olan ülkelerde suç oranları gelişmiş ülkelere göre çok daha fazla. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerin geçme üzere olduğu her hendek öncesi, tarih boyunca suç oranlarındaki artışla örtüşüyormuş. Gelişmekte olan ülkelerde artan suçluluğun nedenlerine birlikte göz atalım mı? Aile kurumunda meydana gelen değişmeler, giderek artan bireyselcilik, yerleşimsel hareketliliğin yol açtığı sosyal organizasyonsuzluk, sosyal sermaye denetimin zayıflaması, ekonomik gelişmeler ve bu alandaki gelişmelerin yarattığı işsizlik, yoksulluk, nüfus artışı, televizyon ve medyanın şeffaflık sorunu, aile ortamı, eğitimsizlik, adaletsizlik, yargıya olan güvensizlik, ırkçılık ve kutuplaşma.

2

Gerek ülkemizde, gerekse Ortadoğu coğrafyasında yer alan İslam ülkelerinde modernleşme süreci ile birlikte suç oranlarında giderek bir yükselme trendi gözleniyor. Doğru yönetilmeyen ve her geçen gün korku veya başka nedenlerle bastırılan, bölünmeye başlayan toplumlarda insanlar ben merkezli, egoist bir motivasyonla hareket etmeye başlıyorlar. Artan işsizlik, ekonomik hırs veya tutkuyu tetikliyor; hırsızlıklar, dolandırıcılıklar, para için işlenen cinayetler baş göstermeye başlıyor. Bazıları para kazanmak için her şeyi yapıyor, çalıyor çırpıyor malzemesinden kısıyor, elini kana bulamadığını zannetse de daha fazla para kazanmak için kazalara sebebiyet veriyor, masum canları alıyor. Din veya ‘’toplumsal’’ görülen sebeplerle kadın ve erkeklerin eşit görülmemesi kadınlar için ülkeyi yaşanmaz hale getiriyor, her hareket ve davranışları eleştiriye açık bulunuyor, herkes cinsiyet başlığı altında bir diğerinin hakkını kısıtlamayı kendine hak görüyor. Zamanla tüm bunlar toplum içinde ‘’ahlak’’ kurallarına dönüşüyor ve bu kurallara uymayan kadınlar öldürülüyor, tecavüze uğruyor. ‘’Bunları yaparsam ceza alabilirim ama tacizden kesin almam.’’ diyenler de, kendilerince ceza ve adalet yöntemi olan sözlü veya fiziksel tacize başvuruyor. Yetişkinler birbirini koruyup kollamaz ve önemsemezken, suçlar zamanla çocuklara sıçrıyor. Kaçırılan, öldürülen, kaybolan, tacize uğrayan çocuk haberleriyle uyanmaya başlıyoruz her güne. Yetişkinlere hayatını özgürce yaşama hakkı vermeyenler, zamanla büyüme hakkı dahi vermemeye başlıyor.

3

Sonrasında devreye giren(?) yargı ve adaletteki çatlaklar suçlulara cesaret veriyor. Suçlular yargılanmıyor, sokakta kol geziyor ve sonucunda bizler için korku, suçlu potansiyelleri için özgürlük ortamı yaratılmış oluyor. Ülkenin çoğunluğunu temsil eden bir devlet büyüğü bulunamadığında, insanlar kendi kurallarını yaratıyor. Ülkeyi yönetenler sadece kendi gibi olanları kucaklıyor ve o zamana kadar kimsenin onları sahiplenmediğini düşünen insanlarda ‘’kocamdır döver’’ deki gereksiz mecburiyet fikri ve Stockholm sendromuna benzer şekilde ‘’reistir çalar’’ fikri ortaya çıkıyor. İşin kötüsü bu insanlar kendi mantalitesinde yönetilen ülkede kendilerini sahip sanıyor ve diğerlerini ülke içindeki düşmanları ilan ediyor. Eline güç geçen güçsüzü eziyor. İnsanlar siyasetçileri takım tutar gibi tutuyor. Cebine para dolan da, üç kuruş parası olmayan da sorgulamadan bizim hep birlikte özgürce yaşamak istediğimiz ülkeyi ayarsız bir güce teslim ediyor.

4

Ülkenin genç, parlak ve modern beyinleri doğrudan yaftalanıyor, etiketleniyor, dışlanıyor, kısıtlanıyor, yargılanıyor.  Bu genç beyinler hem sendromdakileri hem de kendilerini kurtarmaya çalışırken bitap düşüyor, engelleniyor ve çözümü kendilerini parlatacak başka bir yer aramakta buluyor vicdanlarındaki rahatsızlıkla. Tüm bunlar bir kısır döngü yaratarak toplumu dejenere etmeye devam ediyor ve suç oranları gittikçe artıyor. Artacak da. Dolar, işsizlik, suç oranları, adaletsizlik her geçen gün artacak ve tarihte her zaman olduğu gibi bunlardan en az birinin uğramadığı ev kalmayana kadar sürüp belki de o noktada sona erecek. İnsanoğlu… Bencil ve çoğunlukla empati yeteneğinden yoksun. Başına gelene kadar anlamayacak. Umalım ki anlasın.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.