Yeni Umutlar

Geçen yılki doğum günümden ne dilediğimi görmek için dönüp bir baktım, onu hemen buradan okuyabilirsiniz. Şimdi gelelim bu yılki dileklerime. Geçen yıldan mutluluk dilemişim en çok. ‘’Çünkü bence aslında tüm dileklerimi kapsıyormuş mutluluk, bunu da bu yıl fark ettim.’’ demişim. Gerçekten tüm dileklerimi kapsıyor mu acaba mutluluk? Ya da dilediğim her şey olurken mutlu etti mi beni sonunda?

55

Her yıl bir şeyler dileriz bilinçli veya bilinçsiz ama pek azımız yıl sonu bilançosu yapar kendine. Hangi sözlerimi tuttum? Kaçını yerine getirdim? Hangi dileklerim gerçek oldu veya ben o dilekler için ne kadar çabaladım? Kendime maddi manevi neler kattım, paranın satın alamayacağı şeyler için de yeterince uğraştım mı veya paranın satın alabildiği ama somut olmayan neler aldım? Düşünüyorum da bu yıl kendimi mutlu edecek çok şey yaptım. Ne yaptığımdan çok fazla bahsederek sizi sıkmayacağım ama kendime ve başkalarına yararımın dokunduğu ve kendimi mutlu edecek şeylere para, zaman ve enerji harcadığım bir yıl geçirdim. Keyif beyefendisi diye bir laf vardır. Heh tam da öyle geçirdim bu yılı. Kendimi tanıdım, çevremi tanıdım, değmeyecek şeylere daha az üzdüm canımı, güzel zaman geçirmenin her şeye değdiğini ve zamanın hiçbir şeye değişilmeyecek bir şey olduğunu öğrendim.

55

Daha ne isterim? Diyecekken çok yorulduğumu fark ediyorum aslında. Tüm bunları yapacağım diye ne çok yorulmuşum, kendimi kaosun içinde bırakmayacağım, girdaba dalmayacağım diye ne çok kulaç atmışım. Ama önceki yazımda da dediğim gibi yıl başından sonraki benim için yılın soluklandığım ve dileklerde bulunduğum diğer yarısı geldi. Bu yıldan yine mutluluk dileyeceğim tabi ki ancak bazı spesifik dileklerim de olacak.

Çok anneanne ağzı olacak ama her şeyin hayırlısıysa olmasını diliyorum bu yıl. Hayırlı biriyse tanışayım insanlarla ya da hayırlısıysa kazanayım bir şeyi, sonu iyi olacaksa gideyim bir yerlere. Olmaması beni mutsuz edecek dahi olsa, hayırlı ve iyiyle sonuçlanmayacaksa hiç olmasın. Yani geçen yılki gibi mutlu olmayı dilemiyorum. Hayırlısıysa olmasını diliyorum sadece. Geçen yılki dileğimin sadeleştirilmiş hali gibi düşünün. Böyle böyle mutluluğu bulacağız çocuklar. Bu yıldan dileğim de bu işte. He bir de para, bir de iş, bir de sağlık, bir de sevgi, bir de mezuniyet…

w

Mesajımı burada bitirecektim ama şimdi bana hazır dilek çubuğu verilmişken hayırlı olacağından emin olduğum bir şey daha diliyorum son olarak. Tarihe bugünü görünmez kelepçelerle geçirdiğimiz son gün olarak yazmak istiyorum. Daha özgür, daha demokratik, daha mutlu, daha huzurlu, daha iyi eğitilmiş, daha bilinçli, daha ekonomik, daha dinamik, daha az korkan, daha gelişmiş, daha aydınlık, daha çok düşünen ve daha güler yüzlü bir ülke diliyorum yarından. Yeni yaşımın ilk günü sandıktayım. Her oy bir doğum günün kutlu olsun demek.

Bu doğum günümde evrene gönderdiğim mesajımı da aynı tekerleme ile kapatmak isterim:

Tüm sevdiklerim yanımda olsun, gençliğim daim olsun, kötü kalpler solsun, ceplerim şekerle dolsun, hayırlısıysa olsun, ülkeme güneş doğsun, doğum günüm kutlu olsun.

Reklamlar

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.