Takipçi Çılgınlığı

Sosyal medya ve reklam dünyasının ürünler için kullandığı reklam stratejileri ve tekniklerini kendilerine uyarlar oldu insanlar. Olaylar şöyle gelişiyor: Ya para parayı çekiyor, iyi giyinen yabancı markaların vitrini gibi gezen ya da dövmeli marjinal bir tip stil ikonu oluyor. Küçük çocukların ya da yaşıtlarının yaşamayı hayal ettiği hayatı yaşayan ya da yaşıyor gibi gösteren(emin de olamıyoruz ki) bu insanlar gitgide daha da ünlenip daha zengin olup daha fazlasını yapıyor. Ya da annesi oğlum oynama kalk şu bilgisayarın başından diyen ne kadar çocuk varsa şimdi binlere milyonlara imza dağıtıyor. Onların birçoğunda da aşırı havalı büyük bir kulaklık, boşa zaman geçirmekten oyuna verilmiş saatler, komik olmayan şakalar, bolca diş teli ve sivilce ile asosyal bir hayat dışında hiçbir şey yok. İşini iyi ve profesyonel yapanları yine tenzih ederek konuşuyorum. Çünkü işleri asıl çığırından çıkartan, bunu profesyonel yapanların dışındakilerin sadece takipçi getirecek tuhaf hareketleri ve maalesef her şeye erişimi olan küçüklerin bunları izliyor olması. Benim bile psikolojimi bozuyor yani babasının Mac rujların her rengini alacak durumu var diye ünlenip sonradan markanın yüzü olanlara.

Onun dışında çocuğunu bir ürün olarak kullanan anneler mi ararsın, annesini el aleme güldürü malzemesi yapan çocuklar mı. Mesela kadın hamile kalıyor 9 ay hamilelik bloggerlığı, çocuğu doğurdu yeni doğan bloggerlığı, çocuk nasıl beslenir büyütülür yok efendim komikli videolardı çocuk ürünleriydi derken çocuk büyüyüp malzeme kalmadığında yenisine hamile olanlar var. Üretken kadından kasıt bu değildi sanıyorum ki… Ya da insanların dikkatini çekeceği düşünülen garip deneyler ve şakalar da sosyal medyanın takipçi çılgınlığının bir eseri. Anneme ölüm şakası, kardeşimi nasıl korkuttum, babam beni neden dövdü, 5 bin like’a evi yakıyorum, 500 fava saçlarımı kazıtırım, elimi 100 kat mumla kapladım elim yandı… Herkesin aklında tek bir soru: NEDEN?

Bir de gün içinde takipçilerine içerik üretmek için yaşayanlar var mesela. Güzel resimler çekemeyeceği tatile gitmek istemeyenler, yaptığı yer bildiriminde güzel görünmeyeceğini düşündüğü yere gitmeyenler, resim çekebilmek için saatlerce melek kanadı grafitili duvarı arayanlar, Instagramda daha güzel görünecek salatayı seçenler. Evet evet tanıdınız, hani şu koyacağı “anlık” görünen story için dakikalarca çabalayan, sonra da günün geri kalanında kimler görmüş kimler bakmışa takan arkadaşınızdan bahsediyorum. Muhtemelen siz değilsiniz, bir arkadaşınız. Ama sizin dahi olmuştur gittiğiniz yerde büyülendiğiniz manzara resminin ne kadar like getireceğini düşündüğünüz anlar. Ve sonunda resim çekmeye çalışmaktan anın tadını çıkartamayarak manzarayı yalnızca  telefonun ekranından izleyebildiğiniz zamanlar.

Bir doğa fotoğrafı, altına da yazmış biri ”Denizlere çıkar mı yolumuz…” Hani maceracıyız sevgilimle yollarda kayboluruz öyle de  insanlarız anlıyor musun… Ya biz seni bilmiyor muyuz internet çekmese yaşayamayacaksın. O fotoğrafı çektikten 1 dakika sonra internetten sana en yakın vegan restoranını arattın. Bunun yanında, işidir belki o zaman anlarım ama sırf video çekmek ve onu editleyip paylaşmak için gezen var. Ben yeni gittiğim yerlerde bir şey kaçırmamalıyım diye aval aval tepelere bakmaktan hep geriden yürüyen biriyim mesela. Bir de videoya çekeceğim de yok efendim yürürken tutacağım da kameraya konuşacağım filan…

Bence tüm bunlar insanların mutlu görünmeyi güç, mutsuz görünmeyi eziklik olarak algılamasının sonucu. Kendi sosyal hayatında veya iç dünyasında kendine dahi itiraf edemediği özgüvensizlikleri ve yaşadıkları değil de yaşamak istedikleri hayatı gösterebilecekleri veya yaratabilecekleri bir mecra bulmalarının bir getirisi. Gerçekte nasıl bir hayat yaşadığım değil, istediğim hayatı nasıl yarattığım ve sunduğum önemli. Geziyorum, eğleniyorum, mutluyum, dostlar alışverişte görsün.

Reklamlar

2 Comments

  1. Her satırına katılıyorum. Hatta şöyle bir şey daha var. Özellikle twitter da, önce takip isteği yollanıyor. E haliyle siz de nezaketen o kişiyi takibe alıyorsun, aradan bir kaç gün geçtikten sonra, bir bakıyorsun takipten çıkarmış. Profiline kimleri takip ettiğine bakıyorsun en fazla 2 yada 3 kişi var. Bazen insanların sadece takipçi kasma isteğini anlamak için çok sorguladığım olmuştur. Emeğine sağlık. 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.