Zor Günler Nasıl Geçer?

Hepiniz geçirmişsinizdir zor günler. Hiç bitmeyecek gibi gelen anlar, hiç geçmiyor gibi gelen zaman, hiç dinmeyecek gibi gelen üzüntü. Bazısının acısı bir kayıptır, bazılarının kalp kırıklığı, bazılarının dost kazığı, kimilerinin maddi zorluğu, yaptığı işten mutsuzluk, okuldan mutsuzluk, kendinden mutsuzluk, maruz kalınan zorbalık ve daha bir sürü dert tasa… Hepsini iyileştirmenin metodu her ne kadar farklı olsa da genel olarak zor zamanları geçirmenin, olduğunuz yerde durmaktan veya üzüntünün içinde sürüklenmekten daha yapıcı yolları vardır. Şimdi size yapıldığında daha hızlı step atlatan bir kaç şeyden bahsedeyim. Hatta durun maddeleyeyim ya bu ciddi bir mesele.

1) Kendinizi kandırmadan o zorluğu önce bir güzel yaşayın. Ağlayın. Yalnız kalın. Kızın kendi kendinize, sinirlenin. Konuşmak istediklerinizi, başkasına sesli söylemeye cesaretiniz yoksa kendi içinizden konuşun. Senaryolar yazın. Sizi üzen olayı veya durumu baştan kurun kafanızda gerekirse. Böyle desem böyle derdi ben de şöyle derdim, öylece kalırdı dediğiniz kısa filmler oynatın kafanızda. Olanlara sesli söyleyemediklerinizi söyleyin defalarca. Uyumadan önce yapın, tuvalette yapın, metrobüste yolu izlerken yapın ama bunu en fazla birkaç gün yapın. Fazlası zarar. Söyleyin söyleyeceklerinizi, dökün içinizi bir güzel. Hem pastanız dursun hem karnınız doysun.Bunun neden olduğuyla ilgili düşünün. Bazılarına göre olduğu gibi size göre de tek yolu buysa; bir suçlu bulun. Suçlu siz veya karşı taraf veya sistem işte her ne ise; düzeltilebilecek yanları bulun ve elden gelen bir şey varsa öz eleştiri yapın, kendinizdekileri düzeltin. Maalesef bazen tek müdahale edebileceğiniz şey, sizsiniz. Sisteme müdahale edin demeyecektim ya…

2) Sindirme evresini geçme vaktiniz geldi. Şimdi kendinizi mutlu etmeyi deneyin. Hatta geçtiğimiz süreç içinde de size tavsiyem, şöyle davranmayın: “Ben şu anda zor ve kötü zamanlar geçiriyorum, bunu ben biliyorum ve benim dışımda herkes de biliyor. Bu nedenle öyle şakalara gülmemeliyim, çevremde beni neşelendirmeye çalışan insanlara var gücümle karşı gelmeliyim, mutluluğa direnç göstermeliyim. Çünkü mutsuzum ve bunu en bedbaht şekilde yaşamalıyım, herkes de benim için üzülmeli.” Gerçekten böyle davranmak aşırı manasız ve zor zamanlarda yapılan en büyük hata. Kendinizi ve hayatı biraz akışına bırakın. Kendinizi mutlu edecek şeyler yapın, güzel yerlere gidin, güzel şeyler yiyin enerji toplayın, güzel şarkılar dinleyin. İster yalnız kalın ister kalabalığa karışın. Ama canınız ne isterse yapın. Bir şeylere yeniden başlamayı daha da ertelemeyin. Direnmek vakit kaybı. Varsın el alem dengesiz desin.

3) Son evre: durumun çözümünü bulun. Sizi üzen biriyse affedin veya bir olaysa boş vermeye çalışın, zamanla geçmeyecek de olsa acısının azalacağını bilin, içinde olmaktan mutsuz olduğunuz bir durumsa o durumdan çıkmaya çabalayın. İnceldiği yerden kopartın bazı şeyleri, elinizi kesen uçurtmanın ipini salın, ses çıkartın, bir şeyler yapın, harekete geçin. Olaydan en çok etkilenen ve üzülenin siz olduğunuz kısmına takılıp kendinize acımayı bırakın. Bu durum değişmeyecek.

Yaşadığınız şey her neyse, spor yaptıkça yırtılan ve acıtan ama gelişip büyüyen çizgili kaslar gibi düşünün. Sizi büyüten ve güçlendiren yaralara bir yenisini daha ekleyin. Üzüldünüz, zor zamanlardı. İçine girdiğiniz durumdan sizi sizden başkası kurtaramaz. Herkes kendi derdine düştüğünde, kendinizle yalnız kalırsınız, ona iyi davranın. Belki adil değil ama daha iyi değil, daha kötü de olabileceğinizi varsayın. Evet olanlar aklınızdan silinmeyecek, ama her deneyimlediğiniz şeyde de öğrendiğiniz gibi, hayat onu unutmanızı sağlayacak yenilerini çıkartacak karşınıza. O zamana kadar güç toplayın ve derin bir nefes alın. Hala alabiliyorsanız, aşırı klişe ama en doğru en yerinde tavsiyeyle zor günlere bir son vermek isterim; “her şey gibi bu da geçer.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.