Kim olmak istiyorsun ?

Kendime ilk sorduğumda dünyanın en zor soruları olduğunu düşündüğüm şeyleri size de sormak istiyorum.

Ne için yaşıyorsunuz? Kim olmak istiyorsunuz?

Ne olmak için, kim olmak için, nasıl bir hayat yaşamak için, ne işe yaramak için? Tüm bunlar, cevabı o kadar zor sorular ki. Yine aklınızda harbiden o iş ne olacak dedirtecek şeyler bırakıp kaçacağım bir yazı olacak. Gerçekten geçen zamanınızı ne için yaşadınız veya şuan ne olmak için yaşıyorsunuz? Bence içinde bulunduğumuz yüzyılda bu sorunun cevabıyla ilgili büyük bir yanılgı var. Ne olmak veya kim olmak kavramıyla ilgili soruların cevabının bir meslek olduğu düşünülüyor mesela. Mühendis olacağım, doktor olacağım, ya da işte öğretmenim, avukatım,reklamcıyım, müzisyenim… Herkes mesleğiyle kimliğini eşleştirmiş durumda. Kim olduğumuz sorusunun cevabı ne zamandır bir meslek oldu veya neden oldu?  Biz mesleğimiz değiliz, ondan çok daha fazlasıyız. Kanlı canlı, duyguları düşünceleri, iyilikleri kötülükleri, sevdikleri sevmedikleri olan varlıklarız. Ama bu durumun sebebinin temelde mesleği neden edindiğimizi bilmiyor olmamızdan daha doğrusu durup düşünüp farkında olmamamızdan kaynaklı diye düşünüyorum. Veya yıllarca insan olarak nasıl biri olacağımızdan çok hangi mesleği edineceğimiz üzerine konuşulması ve düşünülmesinden. Paranın icadından sonra veya dünya üzerinde sanayiyle de birlikte daha da ilerleyen ihtiyaçların doğurduğu yapılacak işlerin doğrultusunda, meslekler ortaya çıkmış ve çıkmaya devam ediyor. İyi güzel hoş tabi ki dünya çarkını başka nasıl döndürecekti zaten. Ama gerçekten düşününce insanlar neden bir meslek sahibi oluyorlar? Dünya dönsün diye mi? Bir şeylere sahip olmanın ‘’para’’ gibi bir şartı olmasa kim çalışırdı sizce temel ihtiyaçlarını giderme durumu dışında? Şuan çalışıyor olmanızın sebebi, çoğunlukla para kazanmak, işe yarar hissetmek ya da azınlığın içinde yer aldığı şekilde Dünya’ya fayda sağlamak. Peki en temelde yatan, insanları yüksek maaşlar kazandıran mesleği edinmeye iten bu zorlu süreci kabullendiren ‘’para kazanma’’ durumu, sizce ne için gerekli?

Demek istediğim şu ki, ileride belki evlenip çocuk sahibi olmak, mutlu bir ailede yaşamak, güzel bir çevre edinmek ya da yalnız olsa dahi istediği şartlarda yaşayabilmek için bir meslek ediniyor ve o mesleğin içinde yıllar harcıyoruz. Sevdiği işi yapan azınlığın dışında her gün yataktan kalkıp ölü ruhunu işe götüren insanların isteği ne? Araba ev taksidini ödemek, düğün için para biriktirmek, çocuğunu okutmak, yazlık almak dışında bir insanı sabah yatağından zorla kaldıran şey ne olabilir ki? Peki ya ileride tüm bunlara sahip olmak için çöpe atılabilecek en az bir 20-30 yıla sahip olduğumuzu bize düşündüren şey ne?’’ İleride’’ sahip olmak derken mesela ne kadar ilerisi? Peki gerçek anlamıyla sevdiğin işi yapmak nedir? Günümüzde sevdiğin işi yapma kavramı dahi kötünün iyisi olarak bize seçtirilenlerden biri. Gönül isterdi ki yeteneği olan resim çizsin, müzik yapsın, gerçekten ilgisi olan mühendis olsun, canı isteyen aşçı, öğretme aşkıyla yanıp tutuşan da öğretmen olsun. Ancak çevremiz girdiği sınavda yeten puanına göre yerleştiği bölümü hayatı boyunca yaşayan insanlarla dolu. Hayatımızın tamamını nasıl yaşayacağımızı böyle seçmek istediğimizden emin miyiz gerçekten?

Şu yukarıda bıraktığım görsel demek istediklerimin harika bir özeti aslında. Gerçekten fazlasıyla para sahibi olduğunuzda harcamaya enerjiniz olacak mı? Geçip giden yıllara, harcanan zamana, gerçekte yaşamak istemediğin yerde yaşamana ve çalışmak istemediğin yerde 20 yıl çalışmana değecek mi? Şimdi ben bu soruları size soruyorum çünkü sürekli kendime de soruyorum. Cevabını henüz bilmediğim sorular… Peki 21. yüzyılın içinde yaşarken başka bir hayat mümkün mü acaba? Kararı bize kalmış şekilde; 20-30 yıl boyunca sevmediğimiz işi yaparak, yaşamak istemediğimiz yerde yaşayarak, çalışma saatleri ve yolda geçen zamanla birlikte 12 saatini işe harcayarak, eve geldin yemek yaptın, çocuktu eşti derken kendine günde 2 saati zor ayırdığın, belki kariyerin için hırslarının kurbanı olduğun ancak basamakları hızla atladığın, atlarken geçip giden zamanı ve sevdiklerini farkında olmadan kaçırdığın bir hayatı yaşayıp yaklaşık 55 yaşından sonra istediği evi, arabayı, yazlığı, kıyafeti, takıyı alabilen ve istediği yerde tatilini yapıp belki dünyayı yavaş yavaş gezmeye başlayan biri olabilirsin. Diğer bir seçenekte de; 55 yaşından sonra çokça zengin olmamayı göz önünde bulundurarak istediğin yerde yaşayabilir, az biraz daha sevdiğin ya da katlanabildiğin işi yapabilir, yola saatlerini harcamayabilir, kendine ve sevdiklerine zaman ayırabilir, evcil hayvan sahibi olabilir, belki her istediğini alamayan veya yapamayan,  belki hayalindeki ev ve araba yerine daha mütevazilerini alan ama iç huzura sahip, işi dışında da hayatı olan bir insan olabilirsin.

Yani sen istersen tamamen mesleğin olmayabilirsin. İstersen oladabilirsin tabi. Bu tamamen senin nasıl bir hayat yaşamak istediğine, kim olmak istediğine bağlı. Kendini neye adamak istediğine, karakter olarak nasıl bir insan olduğuna, hayattaki önceliklerine ve değer verdiğin şeylere veya hayatının güzel zamanlarını hangi yaşlarında yaşamak istediğine bağlı. Sonunda; 60-70 yaşlarına gelip geriye baktığında hayatını neyle, kimle, hangi şartlarda geçirdiğini ve tam anlamıyla harcadığını görmek istediğine bağlı. Ne olursa olsun, hayatımla ilgili ciddi kararlar vermeden önce cevabını bulmak istediğim bu soruları size de hatırlatmak için tekrar soracağım.

Gerçekte ne için yaşıyorsun, kim olmak istiyorsun?

Reklamlar

2 Comments

  1. Aman Allah’ım, hangisini okuyacağımı şaşırdım. Hocam dehşet güzel yazıyorsunuz. Hay siz bin yaşayım. Sanki define bulmuş kadar sevindim.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.