Kadın-Erkek Eşitsizliği

Konuşmak, itiraz etmek, öfkelenmek, hakkımı aramak istediğim çok önemli bir konu var. Bütün dünyanın muzdarip olduğu ve asla tam anlamıyla sağlanamayacak bir şey: Eşitlik. Ama ben bugün sadece büyük yaramız kadın-erkek eşitliğinden bahsetmek istiyorum. Şimdi kollarımı sıvayıp serzenişlerime başlıyorum.
Yaşadığımız ülke sınırlarını dahi kendimize referans almadan dünyanın geneline baktığımızda yıllardır kadınla erkeğin asla eşit olmadığını ve bununla ilgili çokça kavga, çokça savaş verildiğini söyleyebiliriz. Biz kadınlar olarak resmen hakkımız olan şeyleri elde etmek için devamlı bir savaş içindeyiz. Biz ne iş hayatında, ne sosyal hayatta, ne devletlerin nezdinde, ne ahlak kurallarında bir şekilde erkeklerle eşit görülmüyoruz, eşit hak ve özgürlüklere sahip olamıyoruz. Bunun sebebi yüzyıllar öncesinden gelen dinler mi, devlet büyükleri mi, toplumların yaşadığı coğrafyaya göre belirledikleri ahlak kuralları mı ya da bunların hepsi mi tam olarak bilmiyorum. Ama şunu biliyorum ki, çok enteresan bir şekilde kadınların inceliği, bakış açıları, ayrıntılı düşünceleri, onlara bahşedilmiş olan dünyaya yeni bir canlı getirebilmeleri, bu doğrultuda regl olmaları, bu durumlarda değişen hormon dengeleri ve anaç duyguları, bir şekilde hep zayıflık olarak görülmüş. Din veya devlet büyükleri olan erkekler bir kadından dünyaya geldiklerini unutmuş olacaklar ki geri kalan tüm kadınları önemsiz, erkeklerin yanında 2. sınıf görmüşler.
İnsanlığın başlangıcına gidecek olursak, kadın ve erkek hayatta kalabilmek, yeni toplumlar yaratabilmek için işlerini bölüşmüşler, erkek avcılık yapmış kadın pişirmiş, birlikte mağarayı yaşam alanları yapmışlar, oradan taşınıp su kenarlarına yeni medeniyetler kurup bitkiler ekmişler, biri ekmiş biri toplamış biri ateşi yakmış biri çanak çömleği yapmış. Merak ediyorum da hangi noktada hangi erkek birey kafasında aniden sen benden daha güçsüz ve zayıf bir canlı varlıksın demiş ve kısıtlamış haklarını? Kadınların ilk kısıtlanmaları kıskançlıkla mı başlamış? Peki bir kadın neden kalkıp erkekleri alt sınıf gibi görmemiş? Dünya düzeni neden böyle olmuş? Bunu hiçbir zaman bilemeyiz ve geçmiş yüzyılları değiştiremeyiz ama 2017 yılında hala kadınlardan kendini daha üstün gören erkek cinsini anlamam asla mümkün olmuyor.
Eşitsizlik derken nelerden mi bahsediyorum? Kadınlara seçme seçilme hakkı verilme diye bir şey olmasından mesela. Sanki erkekler insan da biz başka bir şeyiz ve bir şeyleri elde etmeye hak kazanmamız gerekiyor. Ya da mesela iş hayatında bir iş yerinde 10 erkek 4 kadın çalışıyor belki, o da en iyi ihtimalle. Bir kadının iş hayatında iyi bir yerlere gelene kadar belki evlenmemesi ve sonrasında belli bir yaşa kadar hamile kalmaması gerekiyor, ya da diğer bir durumda bu ihtimalden dolayı işe alımlarda daha az tercih ediliyor. Mühendis olmaz, bilim insanı olmaz, iyi cerrah olmaz hemşire olsun öğretmen olsun deniliyor. Ya da erkekten anaokulu öğretmeni, hemşire, kuaför mü olur deniyor. Kadınlar istediğini özgürce giyemiyor, erkekler pembe giyince garip bakılıyor, özgürce davranan gülen eğlenen açık sözlü kadınlara yollu, eşine düşkün erkeklere kılıbık deniyor. Eşler ayrıldığında erkek nafaka ödemekle yükümlü oluyor, çünkü düşününce büyük ihtimalle evlilikte çalışan kadın değil erkek oluyor(?). Veya iki taraftan biri aldattığında erkekse başka, kadınsa başka karşılanıyor. Yapıldığında erkeklere helal olsun deyip sırtının sıvazlandığı şeylerde kadınlar ayıplanıp yaftalanıyor. Yani benim aslında bahsetmek istediğim sadece kadınların eziliyor olması değil. Toplumlarda erkekler ve kadınlara yüklenen rollerden dolayı oluşan karşılıklı eşitsizlik. Ve sonucunda doğan her nedense kadınların daha az hakka sahip olması, yalnızca çocuk doğurup ona bakmakla ve erkeklere hizmet etmekle yükümlü bir canlı gibi görülmesi.
Bahsettiğim gibi aslında en başta, toplum diye bir şey yok iken böyle değilmiş. Veya ilerleyen zamanlarda kadınlar doğurganlıklarıyla, güzellikleriyle kutsal görülmüş yüzyıllarca. Ne olduysa bir noktadan sonra olmuş, kadın alçaltılmış, ezilmiş, metalaştırılmış, köle olmuş. Erkeklerin omzuna da gereğinden fazla yük yüklenmiş, evin direği denmiş, eve ekmek getirmesi istenmiş, işsiz güçsüzü, mal mülk sahibi olmayanı kabul görmemiş. Kadınlara güzellik görevi yüklenmiş ki, doğada her zaman hayvanların erkek olanları dişileri tavlamaya ve daha güzel görünmeye çalışırken iş insanlara geldiğinde kadınlar kendini beğendirmek zorunda kalmış. Çünkü insanlara akıl verilmiş düşünsünler diye, düşüne düşüne bunları düşünmüş. Bir de yaygın kullanılan cinsiyetçi söylemler var ki onlardan hiç bahsetmek dahi istemiyorum zira bazılarının Türkçe’da kullanabileceğimiz başka bir karşılığı dahi yok biz bile kullanıyoruz. O da başka bir itirazım var’ın konusu olsun.
Bu işe daha da bilimsel bakmak gerekirse, X kromozomu büyük ölçüde cinsiyetle ilgisiz özelliklerimizi belirlerken, Y kromozomu erkeklere has bir takım özellikler taşır. Gonatın yedinci haftadan itibaren erkek organına dönüşmesi Y kromozomu kaynaklıdır. Başka bir deyişle, işin içinde Y kromozomu yoksa, bir canlının “varsayılan” cinsiyeti kadındır. Ve sonuç olarak erkeği de kadını da dünyaya getiren yine bir kadındır. Ama eşit olan ne erkektir, ne kadındır… Ama kimse kusura bakmasın, benim sizden bir farkım yok. Ben istersem bilim insanı da olurum, dağa da tırmanırım, çalışıp ev de geçindiririm, kariyer de çocuk da yaparım, istediğimi giyer istediğimi söyler istediğim gibi gülerim. Erkeklerin yaptığı işleri onlardan daha iyi de yaparım gerekirse, araba da kullanırım, siyaset de yaparım, istersem makyaj yaparım istemezsem yapmam, erkeklerle sohbet de ederim, bir arada da çalışırım. Erkeklerin yapabildiği her şeyi yapabilecek güce ve akla sahibim. Hepimiz sahibiz.
Son olarak Neşet Ertaş’ın dizelerinde geçen, aklınızın bir ucunda kalmasını ve cinsiyetçi gelecek kelimeyi gerçek anlamıyla değerlendirmenizi istediğim güzel bir sözle yazıya veda etmek isterim. Ne güzel demiş: ‘’ Kadınlar insan, biz insanoğlu.’’
Reklamlar

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.