Her şeyi olan mutsuzlar

21. yüzyılın dertsiz başımıza dert alma sezonunda yine mutsuzluklarımıza mutsuzluk ekleyecek yeni parçalar var. Bu yılki mutsuzluklara yeni seçenek ve modeller eklenmiş. Sahip olamadığımız ev ve yazlıklar, ya da modelini bu yıl da yükseltemeyeceğimiz arabalar, yeni sezondan alamayıp indirimini bekleyeceğimiz çanta ve ayakkabılar, yıl boyu hayalini kurup gidemeyeceğimiz yaz tatilleri, 5 yerine 4 yıldızlısına gittiğimiz oteller, dolarla birlikte artan kozmetik ürünleri, üst modeli çıkan telefonlarımız, yetmeyen internet paketimiz, küvet yerine duşakabinimiz, ekonomiden aldığımız uçak biletimiz, yazın çıkamadığımız yıllık izinler, hafta sonuna gelen resmi tatiller, metroya 10 dakika yürümek zorunda olduğumuz kiralık evimiz, az takipçili twitter hesabımız, yalnızca 16 gb hafızalı telefonumuz, 6 gb olduğu için yetmeyen internet paketimiz, yavaş yüklenen internet dizilerimiz, sabitlenmeyen fondötenimiz, ve yalnızca  yurtdışında satılan parfümlerimiz var.
Ay biz bunca derde iyi bile ayakta kalıyoruz gerçekten. Şurada kuaförde saç boyası olmuş 150 lira, kirpik permasıydı epilasyondu derken kuaföre dahi gidemez olmuşuz, benzinin litre fiyatı almış başını gitmiş, geçenlerde sinemada istediğin filmin 3 boyutlusuna yer kalmamıştı, zaten beğendiğin gömleğin de bedeni yoktu, dar burunlu ayakkabılar desen taraklı ayaklarını sıkıyor, kalçan geniş diye momjean giyemiyorsun, yüzün yuvarlak diye her güneş gözlüğü yakışmıyor, arabanın camından çıkardığın kolun diğerinden daha fazla esmerleşmiş, bronzlaşırken ön bacağını arka bacağından fazla yakmışsın, bikini izin giydiğin kıyafetlerden görünüyor filan… Düşünsene ne çok acı var aman yarabbi düşünürken bile gözlerim karardı. Şimdi size tüm bu dertleriniz için bir derdini seveyim butonunu daha hediye etmek isterim.
Bunların yanında bir de unuttuğumuz ailemiz var, kardeşlerimiz arkadaşlarımız var, çevremizde bizi seven insanlar var mesela, biz sağlıklıyız ve onlar da sağlıklılar, milyonlarca aç, evsiz, mutsuz, hasta, kimsesiz çocuğun veya insanın yanında ne çok şeye sahip olduğumuzu dahi bilmiyoruz. Çok fazla seçeneğimiz ve imkanımızın olması bizi mutsuzluğa götürüyor. Seçeneğimiz olmasa derdimiz de olmayacaktı düşünün ki 1 gömleğimiz olsa onu giymekten başka seçeneğimiz olmaz, kombin derdimiz kalmazdı. Lükslerimize harcayacak paramız olmasa onlardan da dert yaratamayacaktık kendimize. Kendimize büyük imkanlar içinde küçük imkansızlıklar, dandik dertler yaratıyoruz. Normalde 2-3 yıl önce hayatımızda olmayan bir şeyi vazgeçilmezimiz yapıp yokluğunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Yaptığımız şımarıklıktan başkası değil, başkalarının hayatlarını görüp kendimize acımak ve onlara özenmeyi, daha kötülerini görmeye tercih ediyoruz. Çünkü doğamız böyle, her zaman sahip olduğumuzdan ve ihtiyacımız olandan daha fazlasını istiyoruz. Bugün bile hayal ettiğimiz hayatı verseler sıkılmamız birkaç yılımızı dahi almaz. Sonra yine daha fazlasını isteriz. Şuan bile ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz şeylere gerçek anlamda ihtiyacımız yok. Temel ihtiyaçların dışında sahip olmak istediğin bir üst model telefon veya üzerindeki pantolonun bir açık rengi, sende olmadığı için ihtiyaç zannettiğin bir şeyden ibaret. Sen her şeye sahip olmalısın çünkü.
Siz ister Polyannacılık, ister bardağın sadece dolu tarafını görmek deyin, şikayet etmekten yaşayamadığımız ve daha fazlasını istemekten tadını çıkartmadığımız hayatlarımız var işte ortada. Hayat kıymet bilmemek ve başkalarının özendiğiniz hayatını yaşamayı istemek için çok kısa. Evet her zaman olduğumuzdan daha fazlası olmaya çalışalım, evet her zaman daha iyiyi daha güzeli arayalım, evet büyük hayaller kuralım, ancak o zaman gelişir insanlar ve toplumlar…Ama gelişmeye çalışırken birbirinin aynısı olan ve mutsuz, memnuniyetsiz insanlara dönüşmeyelim. Şüphesiz ki yaşadığımız ve yaşayacağımız güzel günlerimiz ve mutlu olmak için birsürü sebebimiz var.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.