Neden iyilik yaparız?

Sizce siz iyi bir insan mısınız? Sizce ben nasıl biriyim iyi mi kötü mü? Bir insan %100 iyi veya kötü olabilir mi? Her iyilik, içinde bir parça da olsa kötülük barındırır mı gerçekten? Bu soruları böyle bodoslama sorduğumda aşağıdaki amcaların capsinden farklı olmuyor tabi ama iyilik ve kötülük yapma isteği, üzerine sıkça düşündüğüm bir konu aslında.
Neden iyilik yapmak isteriz? Bazılarına göre inandıkları din, bazılarına göre inandıkları tanrı, bazılarına göreyse iyilik karşılığı vaad edilen cennete gidebilmek için. Bazılarına göre;
yaptıkları iyiliğin öbür dünyada değil de bu dünyada da bir karşılığının olduğu adaletli bir sistem var olduğu için, bazılarına göre de iç huzur ve tatmin duyguları için. Birilerini mutlu ettiğini görmek iyi ve işe yarar hissettirdiği için, senin ve başkalarının senden gurur duymasına olanak sağladığı için, daha çok sevilmek ya da belki insanlarda iz bırakmak, ölümsüz olmak için, iyi anılmak toplumda seni daha farklı bir yere koyacağı için… İyilik yapma isteği veya içgüdüsü, bilinçaltımızda bunlardan biri veya birkaçının sahibi olmak istememizden kaynaklı genellikle. Her ne kadar hepsini okuduğunuzda içinde bir parça da olsa kötülük barındırdığını düşündürse de, doğamızdaki bencillikten ve kendimize olan aşktan vazgeçecek değiliz bunca milyon yıldan sonra… İyilikte de olsa aldığımız çoğu karar bencilce. İyilik yaparken dahi bir noktada kendimizi düşünüyoruz hatta daha acı bir yüzleşme isterseniz; birinin ölümünde dahi o kişi için değil, kendiniz için üzülüyorsunuz. Onsuz kalacağınız için canınız yanıyor, ya da yakınlarına üzülüyorsunuz ki bu da kendinizi onların yerine koyduğunuz için. Ve bunların sebebi aslında iç huzurumuzu sağlama isteği. Bunun bizde harekete geçirdiği hormonlarla da birlikte fizyolojik olarak da daha iyi ve mutlu hissettirmesi.
Peki biz tüm bu hissettiklerimize rağmen bireysel olarak, toplum olarak, ırk olarak neden kötü olduk? Neden kötü insanlara dönüştük? İyiliğin tüm o vadettikleri ve hissettirdikleri dışında kötülüğün adrenalini midir yalnızca tüm insanlara çekici gelen? Başka bir alanda iz bırakma isteği mi? İnsani duygulara, hırsa, üstünlük veya güçlü olma isteğine yenik düşmekten mi? İntikam duygusu mu ya da kötülük aslında yasaklı olduğundan mı? Ya da şöyle sorayım iyi insan olmak ne zamandan beri ezik bir şey oldu ki? Tam olarak ne zaman kibar davranan korkak, iyilik yapan enayi oldu? Bizim gibi düşünmeyen herkesi neden kötü tarafa koyduk kafamızda? Asıl en önemli ve acıklı soruyu soruyorum: Ne zaman yapılan her iyiliğin altında bir bit yeniği arar hale geldik? Bakın bunun ne kadar acı olduğunun farkında olmasak da bu his derin bir güvensizlik içeriyor, korku içeriyor, daha önce yaşanan tecrübeler, duyulan kötü hikayeler, her an tetikte olma güdüsü ve kimsenin iyi olamayacağı düşüncesi içeriyor. Bunu birbirimize biz yaptık. Birbirimize kötülük yaptık, sonrasında o da yapar diye güvenmedik. Dünyayı ellerimizle ve paramızla kirletip sonra yine parayla temizlemeye çalışmamız gibi kötülerin mahvettiği düzeni yine kötülerle düzeltmeye çalışıyoruz. Kendimiz ve diğer şeyler hakkında söylediğimiz yalanlar veya bir konudaki art niyetin, ufacık bir kötü düşüncenin büyüyüp kocaman çığlar yaratıp nasıl her şeyi mahvedebileceğini tahmin edemiyoruz.
Diyeceksiniz ki şimdi her şeyi de çok biliyon kötülükleri bitirip dünyaya iyiliği sen mi getireceksin?  Ben demiyorum ki unicorn diyarlarında yaşayalım veya çarşıdan 20 liraya pembe gözlük alıp gezelim. Her şeyin yolunda gitmesi ancak yukarıdan yağmur diye passiflora yağmasıyla mümkün olabilirdi onu da biliyorum. Ben burada ne olanları düzeltebilir, ne de dünyayı kurtarabilirim. Ama kendimi kurtarabilirim, sizi belki sorularla darlayıp cevaplar bulmaya da zorlayabilirim. Ya da hiçbir şey yapamam ama yazılı konuşmuş olurum, deli demezler. Siz yine de yukarıdaki sebeplerden hangisiyle olursa olsun iyi düşünün, iyi olun, o da gelsin hep sizi bulsun. Sen yapmazsan, ben yapmazsam, o yapmazsa nasıl güzel günler göreceğiz çocuklar? O motorları nasıl maviliklere süreceğiz?
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.