Palmiyeye neden taktım

      Kendi kendime konuştuğum ve yazdığım, bir sürü sürç-i lisan edeceğim, hayal ettiğim şeyi gerçekleştirmek üzere girdiğim bu diyarda neden palmiyelere taktığımdan bahsedeyim kendimden çok, gerisinin önemi yok.
   Eğer bu girişi daha önce okuduysanız, gerisini okumanıza gerek yok çünkü zaten bunu why so palmiye‘de de anlatmış idim. Şimdi buradan doğru diğer palmişlerime gidebilirsiniz. Ancak görmeyenler, merak edenler, sekme tıklamaya üşenenler için bir kez daha neden bu kadar palmiye olduğunu aşağıda dinleyebilirsiniz.
   Palmiye aşkının bana özgü olmadığını varsayarak anlatacağım bakın size de aydınlanma gelecek. Palmiye ağacı aslında hiç dalı olmayan, gövdesi kuru yapraklarla çevrili, bazı türleri değerli meyve ve yağlar veren, tırmanıcı bir bitki türüymüş. Aslında kategori olarak ağaç bile olmayan ve buna içerleyerek inatla en ihtişamlı ve estetik olabilen bu güçlü bitkiye saygımız sonsuz. Şimdi kendinizi denize kıyısı olan ve sıralı palmiyeleri olan bir yerde hayal edin. Aklına sıkıcı huzursuz bir yer gelen varsa bir adım öne çıkıp kendini serin sulara atabilir. Nasıl bir şey canlandı böyle turuncu gün batımlı, denizli dalgalı, hafif sıcak rüzgarlı, young, wild and free hissettiren, tatili ve güneş yağı kokusunu hatırlatan, GTA’dan fırlamış gibi harika bir ambiyans. Palmiyeyi al terkedilmiş şehrin resmine de koy, dersin ki bu tropikal bölgede tatil yapmak isterim yiğidim.
                       
  Ki ben İzmir’de doğup büyümüş, başımda en kavak yelleri esen zamanda Alsancak’ ta okumuş ve aşık olmuş, palmiye görmeden günü geçmemiş biri olarak palmiyeleri hep huzur ve mutlulukla, güzel olan şeylerle çapalamışım hafızamda. İlk geldiğimde aşık olduğum, hayallerimi süsleyen ama son zamanlarda köşe bucak kaçmak istediğim İstanbul’da dahi sevdiğim tek yer palmiyeli Moda sahili. Çünkü biliyorum ki palmiye gördüğüm bir yerde deniz göreceğim, huzur göreceğim, aşk göreceğim, sıcak meltem esecek yüzüme, tuzlu yosun kokusu duyacağım, baharda hanımeli kokusu alacağım, gün batımını yalnız izlemeyeceğim, kalabalıktan ve kaostan uzakta olacağım. Aslında düşününce bir objeyi güzel veya size özel yapan belki size yaşattıkları ya da anımsattıkları evet ama palmiye başka. İçten içe herkesin sevdiği ve huzur bulduğu, görünce farkında olmadan mutlu olduğu palmiye aşkımı itiraf etmekten çekinmiyorum 🙂
  Yani özetle sanki nadir bulunan ama aslında o kadar da nadir olmayan, ait olduğum yermiş gibi hissettiren, benden ve çevremden güzel olan her parça için palmiye demek istiyorum buralarda. Dediğim gibi kendi kendime konuştuğum ve yazdığım bu diyarda, güzel bir şarkıdır, gönlümden kopan yazılardır, isyanlar itiraflardır; hepsi birer palmiş olsun. Palmişiniz bol olsun.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.