Bir tek dileğim var; tüm dileklerim gerçek olsun

Hayattaki isteklerimiz, beklentilerimizin ardı arkası kesilmiyor. Her konuda en iyi olmak, her şeyi yapabiliyor ve biliyor olmak, insanların bize hayranlıkla bakması ya da bizim hayranlıkta baktığımız birbirinden farklı yüzlerce insanın hayatını kendi hayatımızda yaşamak istiyoruz. Yönetmen Joachim Trier’in;  Oslo, 31 Ağustos filmindeki bir sahneden de hareketle, çekinmeden tamamı bizim olsun istediğimiz, günün birinde 1 kez olsa dahi aklımızdan geçirdiğimiz şeyleri şöyle bir düşündüm.
Mesela dünyayı dolaşmak, harika  bir ev almak, her kültürün mutfağının tadına bakmak, evlenip çocuk sahibi olmak, unutulmaz ve aşırı keyifli ama ucuz tatillere gitmek, gün boyu sadece dondurma yemek, başka ülkelerde yaşamak, ideal kilomuza inip orada kalmak, yiyip de kilo almamak, harika bir roman yazmak, eski arkadaşlarla haberleşmek, bize birebir benzeyen ve sonsuz güvenebileceğimiz arkadaşlara sahip olmak, kamp yapmak, hiç hasta olmamak, istediğimiz her elbiseyi almak, balonla uçmak, bir ağaç dikmek, nefis bir akşam yemeği hazırlamak, kendimizi başarılı hissetmek, ailemizin bizimle iftihar etmesi, süt banyosu yapmak, yunuslarla yüzmek, çok tatlı bir evcil hayvan edinmek, herkesin bayılacağı gerçek bir doğum günü partisi vermek, yüz yaşına kadar yaşamak, ölene kadar evli kalmak, tüm sevdiklerimizle aynı anda ölmek, bir şişede güzel bir mesaj yollamak ve sahibine ulaşacağını bilmek, tüm korkularımızın üstesinden gelmek, bütün gün bulutları izleyerek yatmak, antikalarla dolu eski bir ev almak, bir maratonu sonuna dek koşmak, bir kitap okuyup hayatımızı değiştirmek ve güzel cümlelerini hayatımız boyunca hatırlamak, hislerimizi yansıtan harika resimler yapabilecek yeteneğe sahip olmak, bir duvarı sevdiğimiz resimlerle ve sözcüklerle kaplamak, sevdiğimiz dizilerin tüm sezonlarına sahip olmak, önemli bir konuya dikkat çekip insanların bizi dinlemesini sağlamak, helikopter ya da uçak kullanmak, kıyafetsiz yüzmek, her gün aradığımız türden en iyi maaşlı ve keyifli işi bulmak, az yakan klasik bir araba almak, en az 3 dil konuşabilmek, romantik ve eşsiz bir evlenme teklifi almak, gece açık havada uyumak, pişman olmayacağımızdan emin olduğumuz bir dövme yaptırmak, bir filmde ya da ulusal tiyatroda rol almak, ödüller ve madalyalar kazanmak, insanların bizi alkışlaması, harika bir şarkı sözü yazmak ve bestelemek, insanları hayran bırakacak güzellikte bir sese sahip olmak, görünmez olmak, uçabilmek, insanların aklını okuyabilmek, geleceği görebilmek, sosyal medyada fenomen olmak, sevdiğimiz ünlülerle tanışmak,  piyangodan milyonlar kazanmak, faydalı işler yapmak, kolay yoldan zengin olmak, fakirleri doyurmak, yoksulluğu bitirmek ve herrkes tarafından sevilmek istiyoruz.
Bu uzun istek listesi, birkaçı dışında sahip olması imkansız şeyler değil, bizim gibi insanların sahip olduğu şeyler. Ancak biz istiyoruz ki hepsi bizim olsun, hepsini yapabilelim. Kimde neyi iyi görsek bazen takdir dahi etmeden önce hemen bizde olmasını diliyoruz. İçinde bulunduğu durumu ve şanslılığını düşünüyoruz, kıskanıyoruz. Bu çoğu zaman yaşadığımız hayattan memnun olmamamızdan, işimizi sevmememizden, hayallerimizi gerçekleştirecek cesaret ve belki bütçeye sahip olamamamızdan, kalp kırıklıklarımızın üstesinden gelemememizden, kendimizde ve hayatımızda kusur bulmaya odaklanmamızdan kaynaklanıyor. Ve bunları yapabilen insanları takdir etmek, belki yapabileceklerimiz için çabalamaya başlamak, kendimizi geliştirmek, hobiler edinmek, bir şeyi yapmış olmak için yapmanın dışında severek ve isteyerek yapmak yerine sadece şikayet ediyoruz ya da taşlıyoruz. Ya dileklerimizi gerçekleştirebilecek cesarette olup bunlar için çabalamayı öğrenmeliyiz, ki bu ihtimalde dahi istediğimiz her şeye sahip olmayı imkan dahilinde görmeyip işini iyi yapanları takdir etmeyi bilmek gerekir; ya da hepsine zaten sahip olamayacağım düşüncesiyle birlikte hiçbirine sahip olamayarak mutsuz, kıskanç ve başarıları uzaktan izleyen hayatımıza devam ederiz. Neyse abartmayalım, nihayetinde bir tek dileğimiz var; o da tüm dileklerimizin gerçek olması…
Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.