2. Şansı Hak Ediyorsun

Bugün, hayatınızda kaçırdığınızı düşündüğünüz bazı fırsatları geri almanın ya da daha az pişmanlık duyan biri olabilmenin yolunu, hayatını 2.şanslar üzerine kuran biri olarak anlatacağım. Evet anladığınız üzere tek formülümüz; 2. şans. Bence her şey, herkes, her olay 2. şansı hak ediyor. Hayatınızı bu bakış açısı üzerine kurduğunuz zaman pişmanlıklarınız, keşkeleriniz azalıyor. Bir şeyi bir kere denediniz, olmadı. Öfkelenip yeniden denememek size ne kazandırır? Biri bir hata yaptı ve onu affetmek istemiyorsunuz. O kişi tamamen hayatınızdan çıktı ki bu da bir kayıp. Bazı telafisi olmayan hatalar vardır ki onlar söz konusu dahi değil ama affetmenin size bir şey kaybettirmeyeceği durumlarda neden yapmayasınız ki?
Affetmenin sizi daha erdemli insanlar yapacağından filan bahsetmiyorum. Bence sadece insanlar genelde yaptığı şeylerden değil, yapmadığı şeylerden daha çok pişman oluyor uzun vadede. Ya yapsaydım ne olurdu? 2. şansı versem her şey farklı olur muydu? Ben bu soruyla yaşamaktansa hep o ihtimali gerçekleştiriyorum ve bazen olmuyor evet. Ama inanın oldurabildiğiniz şeyler, yapılan hataları size unutturmaya yetiyor.
Bu yeni bir şans verme durumu biraz kritik de bir olay aslında. Örneğin birine, bir şeye, bir olaya, bir yere belki bir filme bile 2. şansı verebilirsiniz ve bu sizi aptal veya tecrübesiz biri yapmaz. Her olay ilkinde başarısız olma ihtimalini yüksek oranda içinde taşır. Veya insanlar bazen yapmaması gereken şeyler yaparlar ancak 1 kere yapması onun hakkında genelleme yapabileceğiniz anlamına gelmeyebilir her zaman. Ancak ikinciden sonra durum öyle değil bence. Birinin veya bir şeyin bir yanlışını görmezden gelmek ya da affetmek çoğunlukla iyi şeylere sebep olabilir. Ancak 3. kez oluyor ve siz yeniden görmezden geliyorsanız orada bir sorun başlar çünkü bilin ki o hataların sonu gelmeyecek.
Ama siz siz olun her şeye 2. bir şans verin dostlar. İzleyip beğenmediğiniz filmi ısrar edilirse yeniden izleyin, gidip beğenmediğiniz yere başka bir mevsimde yeniden gidin, ilk tanışmada sevmediğiniz biriyle başka bir ortamda yeniden tanışmayı deneyin, hata yapan sevdiklerinizi affedin, başarısız olduğunuz sınava yeniden girin, mülakatı kötü geçen şirkete yeniden başvurun, ilk yediğinizde sevmediğiniz yemeği başka bir yerde yeniden yiyin. Ve gariptir ki bunu karşı taraf için değil kendiniz için yapın. Affetme tercihini kullandığınızda aslında kendinize acı çektirmeye son vermiş oluyor ve kendinizi rahatlatmış oluyorsunuz. Çünkü korkuyu, nefreti, öfkeyi ve kini içinde barındıran affetmeme duygusu, zihnimizi olumsuzluklarla besleyerek, aslında bizden pozitif düşünce ve imgeleri uzaklaştırıyormuş. Hayatınızda, geçmişte yapılan hataları affetmekten ve kendinizle birlikte her şeye 2. şansı vermekten korkmayın ve belki bir yerlerde vermediğiniz 2. bir şansın sizi bazı güzel şeylerden mahrum bıraktığını düşünün. Affetmemenin yarattığı ağırlığı üstünüzden atın, hafifleyin.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.