Susma haykır, pedler vardır!

 

Şimdi size aşırı ayıp bir şeyden bahsedeceğim. Lütfen okuduktan sonra ahlak kurallarıma uymadı şikayeti edecek olanlar şimdi burada sayfadan ayrılsın. Konumuz: REGL. Ya da adet, menstrual döngü, hastalık, muayyen günü, hala gelmesi, anavatan kan ağlaması … Artık sen her ne diyorsan. Şimdi hepimiz biliyoruz ki bunu yazmayı bırak bahsetmek dahi ayıp. Buraya kadar utanmadan gelebilen varsa biz bize kaldık demektir ve şimdi gerçeklerden bahsedebiliriz.

 

       Dünya üzerindeki milyonlarca kadının, 13-45 yaş aralığında, her ayın ortalama 6 gününde yaşadığı bir şeyden bahsediyorum. Yani inanılmaz derecede istisna olmayan, hesap yaptığında bir kadının ömrünün büyük bir kısmını kaplayan fizyolojik bir olaydan bahsediyoruz. Bu kadar kadın, bu kadar genel ve normal bir olayı neden olmuyormuş gibi davranmak zorunda bırakılıyor? Her gün yolda, metroda, okulda, iş yerinde gördüğünüz yüzlerce kadından büyük bir çoğunluğu o gün regl aslında beyler evet. Ama dalga konusu olmaya ve tabulaştırılmaya hangi noktada geldik inanın çok merak ediyorum. Hele ki hormonal değişiklerden kaynaklanan duygu değişimlerini ağzınızda sakız ettiniz. Ya dünyanın her yerinden milyonlarca kadın anlaşıp, şimdi regl olunca böyle böyle davranalım ağlayıp zırlayalım tatlı yiyelim çemkirelim diye anlaşmış olamaz, bildiğim kadarıyla böyle bir whatsapp grubu da kurulmadı ya da kurulduysa da beni almamışlar yöneticisi kimse buradan çağrımı yapmış olayım.

           Yani demem o ki, hormonal değişikliklerin bizi soktuğu durumlar neden dalga konusu? Ped reklamlarında pede dökülen sıvı neden mavi? Arkadaşlar kanıyoruz farkında mısınız mavi suluboyalı sıvı dökmek nedir pede? Veya neden kızlar utanıyor evden çıkamazken babasına ped aldırmaya? Okulda aniden regl olduğunda neden sıra arkadaşının kulağına fısıldanıyor ped var mı diye? Neden ped transferi madde kaçakçılığı yapar gibi yapılıyor gizli gizli kazakların altından?  Neden bu ayıp bir şeymiş gibi davranılıyor ve saklamamız dayatılıyor? Vücudumuzda gayet normal olan bu fizyolojik olaydan neden utanıyoruz? Bu burnumuzun akması, tuvaletimizin gelmesi kadar normal bir durumken sırf sorumlu olunan organ yüzünden mi utanıyoruz bundan? Ya da mesela ilkokulda bize reglin ve ped kullanımının eğitimi verilirken erkek arkadaşlarımı neden çıkardınız sınıftan? Siz o erkek çocuklarını sınıftan çıkardınız ve onlar da dedi ki bu demek ki ayıp bir şey bizden saklanıyor, bilmememiz lazım hadi kurcalayalım şu meseleyi. Ve saklanan her olay gibi bununla da alay etmek çekici geldi. Meraklı bakışları eksilmedi, kadının çantası karıştırılmaz, ya ped varsa? dendi. Ped varsa ne olabilir mesela çok mu utanırsın delikanlı? Gururun mu incinir? Ki yanlış anlaşılmasın ben bu durum için yalnızca erkekleri değil, böyle utangaç davranan kadınları da suçluyorum. Ve geçmişte yaptığım için kendimi de. Regl bir hastalık değil, utanılacak bir şey hiç değil, sadece sende olan bir şey hiiç hiç değil. Bu, olağan olduğu kadar da olağan üstü bir durum. Bizim yeni bir canlı meydana getirmemizi sağlayan, hayatın gerçek bir parçası olan, her ay yenilendiğimiz, sürüyle hormonun değiştiği, kan dolaşımının hızlandığı, şişkinliğin rahatsız ettiği, cildimizi saçlarımızı iştahımızı duyularımızı dahi etkileyen, bazen dayanılmaz ağrılar çektiren ve her ayın 6 günü, öncesiyle sonrasıyla çaktırmamaya çalıştığımız bir durum…

 

     Kızlar ne pedlerinizi saklayın, ne regl olduğunuzu söylemeye utanın. Arkadaşınızdan gizlice istemeyin, marketten alınca erkek yerine kadın kasiyere yönelmeyin. Ped illegal bir madde değil, tuvalete giderken kazağınızın altına saklamayın. Onca değişime rağmen güçlü kalabildiğiniz, buna rağmen az bile sızlandığınız, kalkıp gayet okula işe gidebildiğiniz ve bir canlı yaratabilmenize yarayan bu sisteminizle gurur duyun. Ne kadın olmak, ne regl olmak utanılacak bir şey değil.

Susma haykır, pedler vardır!
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.